Štěstí není něco co se dá najít. Je to způsob života.

Alfons Mucha v Obecním domě

18. března 2006 v 19:42 | ewelis |  O cestách za kulturou
Alfons Mucha se narodil 27. července roku 1860. Byl to významný český malíř, grafik a návrhář. Ve svých 28 letech odcestoval a žil v cizině (Paříž, a USA) .Po více než 20 letech se ale vrátil zpět do Prahy. Měl pro to zvláštní důvod. Jako přední představitel evropské secese byl povolán, aby se podílel na výzdobě významné a monumentální stavby.

V roce 1909 byla novostavba pražského reprezentativního Obecního domu hotova do té míry, že že už bylo třeba uvažovat o umělecké výzdobě jeho vnitřních sálů. Tehdy také architekt Osvald Polívka , který byl společně s Antonínem Balšánkem projektantem této nové prestižní městské dominanty, navštívil Alfonse Muchu během jeho letního pobytu v Čechách a požádal ho o aktivní účast na uměleckém dovršení tohoto podniku celostátního významu. Polívkova nabídka Muchu zřejmě ihned silně zaujala, protože zapadala i do jeho aktuálních uměleckých a tvůrčích zájmů. Mucha se pohyboval v mezinárodním uměleckém prostředí a díky tomu vycítil už na počátku prvního desetiletí nového století přicházející změny.
V roce 1902 vyvrcholilo Muchovo stylové Art Nouveau rozsáhlým návrhovým sborníkem Documents décoratifs.
Už začátkem října 1909 lokalizoval Mucha svůj zájem do centrálního Primátorského sálu. Na kruhovém klenutém stropě chtěl znázornit svornost všech Slovanů, vedoucí až k apoteóze Slovanstva.
Mucha nakonec na stropě primátorského sálu namaloval kruh pracujících lidových polopostav, v propojených skupinách podle osmi slovanských národů, z nichž vždy vyrůstá kmen bohatého ovocného stromoví, jehož větve s plody se splétají v pevný ornamentální kruh.
Říká se, že secese patří mezi poslední pozoruhodné umělecké styly, které se kdy v historii objevily. Zkuste posoudit sami.
NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.