Štěstí není něco co se dá najít. Je to způsob života.

Dávná civilizace a Země středu

18. března 2006 v 18:45 | ewelis |  O Číně, o čínštině
Čína - Země středu byla zhruba do 16. století civilizací číslo jedna.
Jedná se o jednu z nejstarších civilizací, která světu mnohé dala (ať už je to hedvábí, střelný prach, námořní kompas nebo papír), přestože v posledních staletích zaostala.

Archeologicky je doloženo 5000 - 6000 let trvání. Dnešní souvislé čínské osídlení se začalo utvářet přibližně před 5000 lety v oblasti Severočínské nížiny a nížin na středním a dolním toku Dlouhé řeky. Během tohoto dlouhého historického období se hranice čínské říše neustále měnily. Největšího rozmachu paradoxně dosáhla v obdobích, kdy vládly nečínské dynastie - Mongolové (říše Juan, 1271-1368) a Mandžuové (dynastie Čching, 1644-1911). Je třeba zdůraznit, že čínská civilizace nebyla vytvořena na rasové či etnické rozdílnosti. Číňané rozlišovali mezi národy a lidmi na základě jejich kultury (civilizace), ne etnicky. Podle konfuciánského učení ten, kdo nebyl Číňan, byl barbar, ale současně každý barbar, který si přál obdělávat půdu stejně jako Číňané, jíst stejné jídlo jako Číňané, oblékat se jako oni, mluvit jejich řečí a studovat jejich knihy, byl akceptován jako Číňan bez ohledu na jeho národní, kmenový nebo rasový původ. To znamenalo, že kdokoli na sebevzdálenější hranici Číny se mohl stát Číňanem (čímž se ovšem nemyslelo výslovně Chanem) a stát se součástí čínské společnosti.
Zeměpisná odlehlost a izolovaná od ostatních kulturních středisek. Čína je tak nejstarší nepřetržitou civilizací a národem světa. Jeden z církevních hodnostářů Vatikánu prohlásil, že Církev svatá a Čína jsou věčné. Má to i psychologické dopady. Čínské myšlení nejlépe vystihuje věta "Na všechno je čas." Když v 50.letech John Foster Dulles vyhrožoval, že pokud nebudou proameričtí, nepřijmou je do OSN, Číňané říkali, počkáme 20 let, 50 let, na všechno je čas. Je třeba říct, že stejný postoj zaujímají i k otázce Tchaj-wanu.
Čína ve svých dějinách nebyla vždy sjednocena, střídala se období roztříštěnosti a sjednocení. V současnosti se Čína sjednocuje - Hong Kong, Macao. Další, co je třeba si uvědomit, když mluvíme o Číně, je, že v Číně je napřed Číňan, pak dlouho nic, pak zase Číňan, pak teprve komunista nebo demokrat, takže s Tchaj-wanem se určitě dohodnou.
V Číně je řada různých náboženství, přičemž se odhaduje, že některou víru vyznává více než 100 milionů lidí. Hlavními náboženstvími jsou buddhismus, islám, křesťanství, taoismus, šamanismus a východní ortodoxní křesťanství.
- Chanové + 55 menšinových národností ve vnitrozemí a v pohraničních oblastech
Národy Chuej, Ujguři, Kazaši, Kirgizové, Tataři, Uzbekové, Tádžikové, atd. vyznávají islám; Tibeťané, Mongolové, Lhoba, Moinba, Tu a Juguři zase tibetský buddhismus; Dai, Blang a Deang Theravada buddhismus; řada lidí národů Miao, Yao a Yi jsou křesťany; věřící Chanové obvykle vyznávají buddhismus, křesťanství nebo
NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.