Štěstí není něco co se dá najít. Je to způsob života.

Pes v bytě

20. března 2006 v 18:14 | ewelis |  O psích přátelích
Co všechno potřebuje náš věrný přítel?

Vhodné plemeno - zvážíme například zda zvládneme bez problémů noční režim u brazilské fily nebo kavkazského vlčáka v 7. patře činžovního domu na frekventovaném sídlišti velkoměsta. Uvědomíme si, kolik nás čeká situací, než projdeme bytem, domem, ulicí? Kolik kontaktů se odehraje při venčení na městském trávníku nevelkých rozměrů? Jak uklidníme přirozený štěkot v nočních hodinách, kdy někdo vystupuje na chodbě z výtahu? Kam budeme zavírat našeho miláčka, který nesnáší zrovna oblíbené návštěvy? Jak zajistíme odpovídající klima pro čuvače nebo novofudlana v bytě s ústředním topením, kde s námi žijí stáří rodiče? Takové a podobné otázky si musíme pooložit při výběru plemene.
Nikdo netvrdí, že vyloženě lovecká plemena nelze chovat v bytě, ale ani zkušení chovatelé těchto plemen to mnohdy neradi vidí. Znají totiž vlohy, pro které jsou tato plemena po staletí šlechtěna. Znají jejich touhu po pachu, pohybu nebo lovecké práci.
Dustík
Pro výběr plemene se tedy nemůžeme rozhodovat pod vlivem emocí po zhlédnutí filmu nebo po přečtení románu. Pokud máme tyto zvířata rádi, nemůže nám být lhostejná historie vývoje plemene a smysl, pro který vzniklo.
Komunikace - soužití se psem si nelze představit bez odpovídající komunikace. Pro psa v bytě je situace snadnější, protože většinu času od štěněte tráví s vámi. Pes, který je převážně v kotci nebo venku na zahradě, musí o náš komunikační čas usilovat prostřednictvím společného pobytu venku. Základem komunikace v bytě je mluva, neustálé popisování našich činností, pocitů, dojmů. Pes vnímá velmi dobře, analyzuje z frekvence a barvy hlasu pohodu, nejistotu, nevozitu, strach, autoritu, radost. Dokáže prokouknout naše předstírání a pozná i dobré herectví. Má na to přece onen pověstný šestý smysl. Dosažené úrovně komunikace lze využít k lepší ovladatelnosti, eventuelně i výcviku.122013
Pro dosažení dobré úrovně máme v podstatě tři nástroje - potravní závislost, autoritu a lásku.
Čivava dlouhosrstá - Autor:Martin Smrček
Potravní závislost není dobré štěpit na více osob, protože je jedním z nejsilnějších stimulů a lze jí dobře využít. Nepodléhá zpravidla žádným výkyvům. Autoritu potřebuje každý pes. Je mu dána způsobem předchozího vývoje, kdy ve smečce, kterou tvoříme my, eventuálně naše rodina a pes, existují pouze nadřízené nebo podřízené vztahy. Autoritu musíme obnovovat a udržovat v těchto vztazích jasno. Mnohokrát během formování svojí osobnosti pes zjišťuje svoje postavení a může se pokusit o změnu.
Lásku vnímá pes nejlépe věnovaným časem pro oblíbenou činnost, naší přítomností, pomocí v nesnázích. Prochází jako hlavní nástroj celým vztahem, ale přes veškeré snažení musíme také respektovat instinkty, které u psa jsou silnější , a to zejména zákon zachování jedince a druhu v období hárání, porodu, péče o štěnata a pod.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jakub jakub | E-mail | 13. února 2008 v 17:43 | Reagovat

dobry deň mohol by som sa opytať či je plemono bígl vhodné do bytu(činžiaku)

za poradu ďakujem

2 Veronika Veronika | E-mail | 23. září 2008 v 8:30 | Reagovat

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké rasy jsou vhodné do bytu,přítel by chtěl psa,který hlídá.Problémem je to,že některé dny by byl sám doma- od rána do 16hodin.Které rase by to nedělalo takový problém?Aby si nevybíjel vztek na nábydku apod.Nechtěli bychom nic velkého.Prosím napište mi na e-mail.Moc Vám děkuji

3 Machol Machol | 28. října 2016 v 9:30 | Reagovat

Nové domy, byty i pozemky v Praze:

http://www.flatstore.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.