Štěstí není něco co se dá najít. Je to způsob života.

Pravá ruka, levá ruka

23. března 2006 v 15:55 | autorka je levák, Jarmilka |  K zamyšlení
V historii lidstva se udál ještě jiný útlak: praváci těžce utlačovali leváky.

Vzpomínám si na scénu z dětství. Jedla jsem polévku, když v tom mě teta plácla přes levou ruku a řekla mi: "Předej si tu lžíci do pravé ruky." Zeptala jsem se udiveně:"Proč?" "Protože je to proti bohu, řekla teta a ukázala prstem na Krista visícího na kříži na zdi nad stolem. "Vidíš, má hlavu svěšenou na pravou stranu a to je znamení, že máš jíst pravou rukou."

Proč se prvobytná společnost, ve které prý byli pravorucí a levorucí v rovnováze, krok za krokem dál vytrvale přeměňovala na společnost vyhraněně pravorukou? Protože podle mého názoru k pravorukosti lidstva podstatně přispěl patriarchát! Nadvláda pravé ruky připomíná nadvládu mužů nad ženami. Jako si muži pomalu a postupně přizpůsobili vše k obrazu svému bez ohledu na ženy, tak si pravoruká společnost rovněž pomalu a postupně vše přizpůsobovala pro pravou ruku, bez ohledu na leváky. Motýlovi v Anglii stačilo pouhých 60 let k tomu, aby se změnil zpět z černého na bílého- stačilo člověku nějakých 5000-6000 let k tomu, aby se stal pravorukým? Já myslím, že určitě. Vždyť k vyšlechtění domácího zvířectva i rostlin mu stačilo taky jen pár tisíc let. V loupeživém patriarchátu muži spolu stále válčili. Ve válkách používali meče a kopí a chránili se štíty. Ochranné štíty se vyskytovaly na celém světě, protože poskytovaly univerzální ochranu i pro ty nejchudší válečníky. Bylo účelné chránit si především to bušící neklidné zvíře v hrudi, tedy držet štít v levé ruce a bojovat rukou pravou. Ovšem leváci, kteří bojovali levou rukou a drželi štít v pravé ruce měli smůlu; své srdce měli nechráněné, takže umírali častěji než praváci. To mělo za následek, že v průběhu mnoha staletí ubývalo genů pro leváctví. Pravorukost byla pro válečníky rozhodně výhodou.
Praváci se začali tvrdě povyšovat nad leváky. Objevilo se mnoho úsloví, která vycházela z toho, že správné je pouze to pravé, zatímco špatné je taktříkajíc nalevačku a nešikovný člověk je levý na obě ruce a správní lidé mají i srdce na pravém místě. Leváci začali být dokonce časem pronásledováni, byli považováni za odchylku od normy, proto se jim zakazovalo jejich vůdčí ruku používat a přeučovali se na "správné" praváky.
Levorukými bylo opovrhováno i z toho důvodu, že levá strana těla byla- od dob matriarchátu- spojována se ženou, kdežto pravá s mužem. Projevy levorukosti byly leckde brány- u žen i mužů- jako znaky "ženskosti", tj. slabosti a nevyrovnané nevypočitatelné přírodní síly. Tělo každého člověka jako by se dělilo na mužskou a ženskou část; několik tisíc let pravá "mužská" ruka zabíjela nepřátele, zatímco levá "ženská" ruka držící štít chránila život. Přesto se levou rukou ochraňující vlastní život opovrhovalo.
křesťanské náboženství se postavilo na stranu pravorukých. Zaujalo k levorukosti prostřednictvím Písma stanovisko zásadně odmítavé, protože pravostrannost byla spojována s vidinou ráje, místem trvalé blaženosti, kdežto levostrannost s vidinou ďábelského pekla a věčného zatracení. Křestní obřad byl v průběhu dějin prováděn v různých zvláštních variantách. Například v 16. století lidé v Irsku nabyli pocitu, že by pravá ruka novorozenců mužského pohlaví, která bude v dospělosti třímat při boji s nepřáteli meč a dýku měla zůstat nečistá. Proto byl dáván dobrý pozor, aby se tato ruka během křtu nijak nenamočila. Chlapci mohli vyrůstat čistí na duchu i na těle- ale se zlou pravicí, jež se pak mohla stát nástrojem smrti a zkázy. Ale přestože levá ruka nezabíjela, byla i katolickou církví opovrhovaná a zatracovaná, neboť Kristus na kříži měl hlavu skloněnou k pravé ruce. Křesťanství přišlo se svou troškou do mlýna k hubení leváků, když byly levoruké ženy dobrou záminkou pro upálení. Je nesporné, že i v náboženském patriarchátu byl oficiálně prosazován kult pravé ruky, a projevy levorukosti ve spojení s určitými osobnostními zvláštnostmi byly naopak potlačovány nebo nelidsky trestány jako projevy čarodějnictví, spojenectví s ďáblem apod. Tato důsledná pravostranná kontrola se především uplatňovala v oblasti náboženské a jejím prostřednictvím pak výrazně i v oblasti kultury a vzdělávání.
Neuropsychologové dokázali, že leváctví a praváctví zdaleka nejsou dvě ostře ohraničené vlastnosti, že naopak existuje mnoho nevyhraněných jedinců, kteří se nerodí ani skalními praváky, ani leváky
Záleží proto zejména na vlivu rodiny, jaká strana zvítězí. Je nesporné, že mezi malými dětmi je značně vyšší výskyt funkční levostrannosti- uvádí se dokonce až 50 procent- než mezi školáky a pak dospělými.
Pravorucí lidé to mají totiž v životě snadné, mají ideální podmínky pro svůj celoživotní vývoj- pravoruká společnost připravuje a zajišťuje všechno především pro ně. Vrozeně levoruké však čeká mnoho střetů a změn. Musí se například přizpůsobovat praváckému písmu- když píší sice levou rukou, ale jsou nuceni psát zleva doprava, tak to není pro ně vůbec ideální- při psaní si zaclánějí vlastní rukou.
U vědců například dominuje levá hemisféra mozku, která řídí abstraktní myšlení, kdežto umělci zachycují skutečnost v její celistvosti jako živou a nedělitelnou jsoucnost, entitu; převládá u nich aktivita v pravé polovině mozku, která ovládá názorné myšlení.
Největšími génii lidstva však byli ti, kteří dokázali spojit oba způsoby myšlení a poznání, jako například Leonardo da Vinci nebo Einstein- oba leváci. Vypadá to, že Albert Einstein
byl tak silný levák, že patřil k oné menšině, jež má řečové centrum na pravé straně. To by vysvětlovalo, proč v raném dětství tak dlouho nemluvil.
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ada Ada | 30. října 2007 v 10:16 | Reagovat

Prizpusobovani se pravackemu pismu je velky nesmysl. Kuprikladu Arabove nebo Zide maji stejne zastoupeni pravaku  jako Evropane a presto pisi zprava doleva, takze vetsina lidi v tomto kulturnim okruhu pise "obracene"

2 Méuvais Méuvais | Web | 2. června 2008 v 10:13 | Reagovat

Njn,my leváci vždy budeme utiskováni tou "správnou" většinou 90% praváků...:(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.