Štěstí není něco co se dá najít. Je to způsob života.

Všelék

18. března 2006 v 19:13 | ewelis |  O zdraví
Česnek vládne spolu s cibulí ve všech světových kuchyních.
Česnek je prosycen silicí obsahující síru, což mnoho lidí nelibě nese, ovšem právě tato silice je tolik prospěšné lidskému organismu, protože účinně hubí choroboplodné zárodky. Tyto aromatické látky pronikají rychle do krve, odkud se pak zčásti vydechují plícemi nebo kůží.
Česnek (Allium sativum) pochází ze stepních oblastí Íránu a Afghánistánu. Odpradávna je používán nejenom k přípravě jídel, ale je ceněn i pro své léčivé vlastnosti. Obsahuje množství vitaminu C, karoteny, vitamin B, draslík, fosfor, vápník, hořčík, síru, jód. Při látkové přeměně v těle se alliin (sirná látka) štěpí na allicin, což je velmi účinné antibiotikum, které ničí škodlivé mikroorganismy podobně jako penicilin. V krevním oběhu rozproudí látkovou přeměnu a zpomalí proces stárnutí. Účinné látky v česneku podněcují vylučování žluče, uvolňují křeče, snižují hladinu krevního cukru, brání škodlivému působení jedu v těla a dezinfikují střevní trakt.
Účinky na organismus:kvetoucí česnek
- ničí střevní bakterie a plísně
- podporuje vylučování žluči
- brání křečím střev
- reguluje střevní mikroflóru
- příznivě ovlivňuje dýchání
- prokrvuje koronární cévy srdce
- snižuje krevní tlak
- snižuje cukr v krvi při diabetu
- pomáhá při ateroskleróze
- zvyšuje schopnost koncentrace
- podporuje hubnutí
V kuchyni používáme česnek čerstvý, sušený, granulovaný i extrakt. Nakupujeme nepoškozené hlavičky bez zelených výhonků a hnědých skvrn. Na chladném, suchém a temném místě, které je dobře větrané, vydrží česnek až několik měsíců. U některých osob může nadměrné a dlouhodobé pojídání česneku vyvolat žaludeční a jaterní potíže, nebo příliš snížit krevní tlak. To ale myslím nikomu nehrozí. :-)))
NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.