Štěstí není něco co se dá najít. Je to způsob života.

Duben 2006

Zbytky

3. dubna 2006 v 21:45 | ewelis |  Moje popletené verše
Pocit rozervanosti - jak by řekla profesorka literatury z gymplu Bálková. Pocit ztracených několika let života - jak bych řekla já.

Šanghaj

3. dubna 2006 v 13:27 | ewelis |  O Číně, o čínštině
Šanghaj (Čína)
Šanghaj je nejlidnatější město nejlidnatější země na světě. Nejlidnatější město Číny a také její významné hospodářské centrum má více obyvatel než celá Česká republika. Rozkládá se při ústí řeky Jang-C-ťiang´do Východočínského moře. Je to také největší světový přístav ( druhý je Notterdam )
.Pohled na Pchu-tung od Bundu
Velkým problémem Šanghaje je dopravní hluk a silné znečištění vzduchu i vodních toků - Šanghaj je na 4. místě mezi městy s neznečištěnějším ovzduším na světě! Klima je subtropické se zimními teplotami v rozmezí -1° až 8°, v létě pak teploty dosahují 28° až 35° . Nejvhodnější období k návětěvě proto nastává na sklonku jara a počátkem podzimu.
Šanghaj na rozdíl od mnoha čínských měst neoplývá středověkými památkami. Dominantu města v samém centru, čtvrti Chuang-pchu, tvoří tzv. Bund - nábřeží lemované výstavnými výškovými budovami bank, obchodních společností a hotelů z počátku 20. století. Bund je dnes památkově chráněn a výstavba vyšších mrakodrapů v této oblasti není povolena.